Brakowanie dokumentacji niearchiwalnej
Co zrobić kiedy dokumentacja w Twojej firmie tylko narasta i narasta? Czy jesteś skazany na zakup nowych szaf i zagospodarowywanie nowych pomieszczeń? Otóż nie. Istnieje takie pojęcie jak brakowanie – czyli niszczenie. Mówi o tym Rozporządzenie MKiDN z 2015 roku dostępne pod poniższym linkiem
http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20150001743/O/D20151743.pdf
Warto nadmienić, że na końcu tego Rozporządzenia w tabeli jest określone jaki obszar nadzoru obejmują poszczególne archiwa nie mające centralnego charakteru. Na przykład Archiwum Państwowe w Zamościu obejmuje:
− miasto na prawach powiatu Zamość
− powiaty: biłgorajski, hrubieszowski, tomaszowski i zamojski
− gminy: Gorzków, Izbica, Rudnik i Żółkiewka w powiecie krasnostawskim
− gminy: Wysokie i Zakrzew w powiecie lubelskim
Wracając do brakowania. Nie jest ono takie proste. W takim sensie, że nie możesz dokumentów po prostu wrzucić do niszczarki jak stwierdzisz, że już ich nie potrzebujesz.
Jak już przejrzałeś/aś dokumentację niearchiwalną znajdującą się w Twoim archiwum zakładowym musisz wystosować pismo do właściwego Archiwum Państwowego wraz z wykazem tej dokumentacji.
Poniżej dla ułatwienia zamieszczam plik „wniosek o wydanie zgody na brakowanie dokumentacji niearchiwalnej“ ze strony internetowej APZ:
…………………………………………….
(pełna nazwa organu lub jednostki adresat
organizacyjnej wnioskującej o wyrażenie
zgody na brakowanie dokumentacji niearchiwalnej)
Znak sprawy: data pisma:
Na podstawie § 9 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 20 października 2015 r. w sprawie klasyfikowania i kwalifikowania dokumentacji, przekazywania materiałów archiwalnych do archiwów państwowych i brakowania dokumentacji niearchiwalnej (Dz. U. 2015, poz. 1743) zwracam się (podać nazwę jednostki organizacyjnej) z wnioskiem o wydanie zgody na brakowanie dokumentacji niearchiwalnej.
Zgodnie z § 9 ust. 2 ww. rozporządzenia informuję, że:
- Brakowana dokumentacja niearchiwalna została wytworzona przez (podać nazwę organu lub jednostki organizacyjnej, której dokumentacja jest brakowana);
- Wytypowana do brakowania dokumentacja była kwalifikowana na podstawie: (podać podstawę kwalifikowania dokumentacji niearchiwalnej oraz kiedy i przez kogo została wprowadzona);
- Dokumentacja została wytworzona w okresie (proszę podać skrajne daty roczne);
- Brakowaniu podlega dokumentacja: (aktowa, techniczna, fotograficzna, audiowizualna, geodezyjno-kartograficzna, inna (podać jaka));
- Rozmiar brakowanej dokumentacji wynosi: …… mb; ….. j.a.;…. j.inw.
- Oświadczam także, że upłynął okres przechowywania brakowanej dokumentacji niearchiwalnej oraz że utraciła ona znaczenie, w tym wartość dowodową, dla (wymienić nazwę organu lub jednostki organizacyjnej, które ją wytworzyły lub zgromadziły, a w przypadku ich braku – dla organu lub jednostki organizacyjnej, które przejęły ich zadania lub kompetencje).
W załączeniu spis dokumentacji niearchiwalnej obejmujący …….. stron i …….. pozycji.
……………………………………………….
(podpis kierownika jednostki organizacyjnej)
Potem czekasz na informację zwrotną z Archiwum Państwowego czy nie ma żadnych zastrzeżeń co do sporządzonego przez Ciebie spisu. Czasami może się zdarzyć tak, że na spisie zamieścisz dokumentację, którą AP uzna za kat. A i musisz wycofać ją z dokumentacji niearchiwalnej, założyć i opisać nową teczkę i zmienić kategorię z B na A.
Ale jeśli wszystko jest ok wówczas dostajesz z Archiwum Państwowego pismo – zgodę na brakowanie dokumentacji niearchiwalnej.
Sporządzasz protokół brakowania dokumentacji niearchiwalnej (najczęściej jest to przewodniczący, czyli Ty i dwóch członków Komisji – mogą to być współpracownicy z Twojej firmy). I można już je zniszczyć w niszczarce. Oczywiście można również oddać je profesjonalnej firmie, która zajmuje się takimi rzeczami, co wiąże się z kosztami finansowymi. Wspomnę tylko, że odnośnie niszczarek są różne typy z różnymi klasami niszczenia. Pod poniższym linkiem fajnie, w przystępny sposób wyjaśniony został temat niszczarek:
https://www.komputronik.pl/informacje/jaka-niszczarka-do-dokumentow-jak-wybrac/#!#klasa-niszczarki
Cześć
Komentarze
Prześlij komentarz